Gripiteed ei pruugi olla ohutud, vaid tuleb teada, millist gripiteed võib juua

Kubja Ürditalu ravimteede hulgast leiab ka «Gripitee». Tegu on ohutu ja suurepärase taimeteega. Foto / allikas: Kubja Ürditalu sotsiaalmeedia.

Kubja Ürditalu ravimteede hulgast leiab ka «Gripitee». Tegu on ohutu ja suurepärase taimeteega. Foto / allikas: Kubja Ürditalu sotsiaalmeedia.


3 päeva tagasi (11.12.2023) proviisor Karin Alamaa-Aas rääkis «Terevisioonis», et gripitee on tegelikult tugevatoimeline ravim ning hoiatas gripiteede eest, öeldes, et see ei ole tegelikult tee, vaid tugevtoimeline ravim. 

Tsiteerime ERR-’i: «Gripiteed sisaldavad nii paratsetamooli kui pseudoefedriini, mis mõlemad on üleannustamisel ohtlikud. Selle tee joomiseks peab olema väga kindel näidustus. Juhud, kus inimesed on haiglasse sattunud, ongi olnud nii, et inimene joob gripiteed ja võtab lisaks veel paratsetamooli. See ei ole tegelikult tee, vaid ikkagi päris tugevatoimeline ravim.»


Osaliselt eksitav info

Proviisor Karin Alamaa-Aas räägitu on küll tõsi, aga tema informatsioon on osaliselt eksitav ja nõuab seetõttu lisaselgitusi, mida oleks võinud proviisor ise ka lisada. Proviisor pidas Terevisioonis öeldud gripiteede all silmas niiöelda «gripiteesid», millest näitena tuntuim on Coldrex või siirupid.

Tegu ei ole teedega, vaid lihtsalt ravimeid sisaldavate jookide ja siirupitega. Coldrexi näitel on toimeaineks ravim paratsetamool, millest proviisor Alamaa-Aas ka räägib.

Eksitav osa on gripiteede üldistav osa, kus inimesed võivad seetõttu loobuda mõningate teede joomisest, sest proviisor nimetas üldistavalt kõiki gripiteesid ravimiteks ja öeldes, et: «See ei ole tegelikult tee, vaid tugevatoimeline ravim.» (vaata ülaltoodud teises lõigus olevat tsitaati).

Kuidas on eksitav?

Toome näitena Google esimese vaste otsisõnale gripitee, milleks on «Kubja Ürditalu Gripitee». Antud tee puhul on tegu puhtalt taimeteega, mis ei sisalda mitte ühtegi ravimit, vaid toimeaineks on tuntud raviomadustega taimed: paiseleht, üheksavägine, raudrohi, siilkübar ja mesiputk.

Analoogseid taimeteesid on veel, millel puudub mis tahesa ravimitega, eriti tugevatoimeliste ravimitega mingisugunegi seos. Paraku kahetsusväärselt proviisor unustas selle Eesti argipäeva hommikuti vaadatuimas telesaates mainimata.

Seega taimsel baasil olevad gripiteed ei ole tugevatoimelised ravimid, vaid pigem traditsioonilised taimeteed ja «gripitee» nime kasutatakse pigem niiöelda brändimiseks.


Tulles aga tagasi nende «gripiteede» juurde, mida proviisor Karin Alamaa-Aas silmas pidas, siis võime ainult temaga nõustuda, et tegelikult ei ole need teed, vaid vedeliku ja joogi kujul tarbiavad tugevatoimelised ravimid. Ravimid, mille üledoseerimisel võivad olla väga kurvad tagajärjed.

Samuti nõustume proviisoriga, et nende «gripiteede» joomiseks peab olema väga kindel näidustus ja neid ei tohiks juua niisama. Selleks peab andma soovituse ravi – või perearst, mitte ostma neid isetegevuslikult apteegist.

Kokkuvõttes: Terevisioonis räägiti teedest, mis on ravimid, mitte taimeteedest, mida kutsutakse ka gripiteedeks. Taimeteed on ohutud ja ei sisalda ravimeid. Coldrex tüüpi gripiteed sisaldavad ravimeid ja selliseid teid ei tohiks kergekäelisest tarbida.

Kindlasti vaadata ka ära Terevisiooni video, kus proviisor annab väga palju head ja kasulikku informatsiooni.


Terevisiooni video


You may also like...